Łagów

Łagów, zwany Perłą Ziemi Lubuskiej, to malownicza miejscowość cechująca się mikroklimatem, przepięknie położona wśród lasów i jezior lubuskich. Dawniej miasto, obecnie wieś o charakterze letniskowym oferująca niezapomniane wakacje nad jeziorem. Miejscowość posiada wiele ośrodków wypoczynkowych rozprzestrzeniających się nad cichym jeziorem. Położona w centrum województwa lubuskiego, na przesmyku między dwoma czystymi jeziorami lubuskimi: Łagowskim i Ciecz (Jezioro Trześniowskie) w otoczeniu wspaniałych lasów bukowych. Położenie w natura park 2000 nadaje specjalnego znaczenia miejscowości. Wczasy nad jeziorem łagowskim wybierają osoby poszukujące wypoczynku blisko natury, którzy cenią sobie spokój i piękno otaczającego lasu.

Łagów jest pełen atrakcji turystycznych. Jest tu kilka interesujących zabytków z monumentalnym zamkiem joannitów na czele, który dominuje nad zabudową Łagowa. Obok zamku znajdują się dwie gotyckie bramy z XV wieku. Nie tylko pasjonaci historii uwielbiają to miejsce. W okolicy znajduje się system fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnienia. W podziemnych korytarzach, w których kryje się wiele zagadek z przeszłości, rozwinęły się zjawiska krasowe i zamieszkały w nich nietoperze.

Łagów jest pięknym miasteczkiem, które latem zamienia się w ogromną scenę. Nie brakuje imprez kulturalnych, z których najbardziej znane są: Lubuskie Lato Filmowe i plener malarski. Znanym wydarzeniem w całej Polsce jest Zlot motocyklistów, organizowany od kilku lat na początku lipca. Na kilka dni Łagów zostaje opanowany przez żelazne rumaki. Impreza cieszy się szerokim zainteresowaniem. Noclegi w Łagowie w tym okresie są rezerwowane jeszcze zimą. Okolice Łagowa, podobnie jak i cała Ziemia Lubuska, należą do najbardziej zalesionych w Polsce. Bogaty jest tu świat zwierząt. W okolicznych lasach żyją dziki, jelenie, sarny, a także lisy, borsuki, kuny i wiewiórki. Dla zachowania piękna krajobrazu i przyrody utworzono Łagowski Park Krajobrazowy.

 
zacisze

CIEKAWOSTKA

Każdego roku, Łagów odwiedzany jest przez licznych wczasowiczów, także dzięki dużej bazie noclegowej. Ogrom ośrodków wypoczynkowych z pełną infrastrukturą sportową przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze a także większe grupy szukających ciekawych miejsc do odpoczynku. Piękno tutejszego krajobrazu, wzgórza, liczne jeziora i duże kompleksy leśne zachęcają do spacerów po Łagowie. Domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe – oferują wiele udogodnień. Wokół jeziora Łagowskiego poprowadzone są szlaki piesze i rowerowe. Przechodzą one przez Ośrodek wypoczynkowy Zacisze.pl co ułatwia spacerowanie i zachęca do ruchu. Wzdłuż linii brzegowej ustawione są stanowiska do ćwiczeń sprawnościowych, które motywują spacerowiczów do większego wysiłku. Przejście przez ścieżkę „Ruch w świecie zwierząt” rozwija różne partie mięśni i wpływa pozytywnie na organizm. Ciekawych wrażeń dostarcza odwiedzenie zlokalizowanych blisko Łagowa dawnych wsi templariuszy (Boryszyn, Wielowieś, Templewo).

separator-01

JEZIORO ŁAGOWSKIE

Jeziora łagowskie – polecane we wszystkich przewodnikach – są rajem dla wędkarzy. Położone w polodowcowej rynnie zbiorniki pełne są rożnych gatunków ryb, wśród których króluje sielawa, szczupak i karp. Krystalicznie czysta woda i słynna 50 metrowa podwodna ściana to magnes przyciągający płetwonurków, którzy w Łagowie mają już 4 bazy. Rezerwaty przyrody, źródła wody mineralnej, przeróżne gatunki zwierząt i ptaków, sprowadzają do Łagowa botaników i ornitologów.

separator-01

CO SIĘ DZIEJE W ŁAGOWIE?

Festiwal „Lubuskie Lato Filmowe” – odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca w Łagowie. Podczas festiwalu można spotkać znanych aktorów i reżyserów. W sezonie letnim organizowane są koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, jarmarki, turnieje rycerskie i sportowe. W drugiej połowie sierpnia przyjeżdżają do Łagowa miłośnicy muzyki barokowej, której festiwal „Muzyka w Raju”, odbywa się co roku w seminarium, w pobliskim Paradyżu. W ciągu dnia melomani przebywają na łonie przyrody, a wieczory w renesansowym kościele, kosztując w przerwach słynnego rajskiego sernika.

Łagów jest również popularny wśród radioamatorów, którzy łączą się z całym światem.

Co roku na początku lipca odbywa się Zlot motocyklistów Festiwal Rock Blues i Motocykle. Impreza organizowana dla zrzeszonych i niezrzeszonych motocyklistów z całej Polski a także z zagranicy.

dzik-02-1