Domki nad jeziorem Zacisze.pl

UWAGA! Już jest!


Możliwość zapłaty

BONEM TURYSTYCZNYM!

Domki nad jeziorem Zacisze.pl

Uwaga! Pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji miejsca na polu namiotowym. Wystarczy wypełnić formularz. Opłaty możesz dokonać po przyjeździe.

Zmieniamy się dla Ciebie

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie to budowla wzniesiona z kamienia i cegły, reprezentująca styl neoklasycystyczny. Obecnie składa się z nawy, wybudowanej na planie prostokąta, z transeptem, którego prawe skrzydło zostało przebudowane na zakrystię oraz wieżą nad kruchtą. Za początek budowli uznaje się koniec XVI wieku, w którym Zakon Joannitów wzniósł kaplicę przyzamkową dla mieszkańców podgrodzia. W XVIII wieku rozpoczęto wznoszenie świątyni, której w XIX wieku dobudowano wieżę i transept.

Kościół św. Jana Chrzciciela cieszy się zainteresowaniem turystów ze względu na empory i płyty nagrobne, które zostały w nim umieszczone. Między innymi znajdują się w nim nagrobki komandora regionalnego zwierzchnika zakonu Joannitów Andrzeja von Schleibena i jego prawowitego syna z XVI wieku. Obydwie płyty są wykonane z piaskowca i mieszczą się w zakrystii. Wspomniany komandor był pierwszym, który się ożenił po przekształceniu joannitów w zakon protestancki.

Historia kościoła św. Jana Chrzciciela:

 • XVI w.

  Powstanie kaplicy przyzamkowej
 • 1725 r.

  Rozpoczęcie budowy świątyni protestanckiej
 • 1887 r.

  Rozbudowana świątyni o wieżę i transept
 • 28.10.1945 r.

  Poświęcenie świątyni jako kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela
 • 01.06.1951 r.

  Utworzenie odrębnej parafii rzymskokatolickiej
 • 1970-1971

  Remont obiektu

Domki nad jeziorem Zacisze.pl