Amfiteatr
W Łagowie w latach 70. XX wieku pod murami zamku Joannitów powstał amfiteatr. Jest on miejscem spotkań dla mieszkańców i gości, którzy cenią sobie kulturalne wydarzenia. Amfiteatr podkreśla artystyczny charakter miasta. Odbywa się w nimi wiele imprez kulturowych, kabaretowych, a także rozrywkowych. Mieszkańcy organizują wieczory taneczne i koncerty. Rok rocznie jest to miejsce spotkań zwolenników Festiwalu Filmów Fabularnych. Miejsce pomieści do 700 osób.
Lubuskie Lato Filmowe
Co roku w Łagowie odbywa się międzynarodowy festiwal filmów fabularnych i dokumentalnych. Do amfiteatru w Łagowie zjeżdżają się autorzy filmów, aktorzy i krytycy. Biorą oni udział w licznych seminariach i spotkaniach. To właśnie wyróżnia go spośród wielu innych wydarzeń. Na czas festiwalu amfiteatr zamienia się w forum dyskusyjne, miejscem wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian. Nie gwiazdy ekranów są tu atrakcją, lecz autorzy filmów, którzy toczą spory z publicznością, spory trudne, bo jest to publiczność poszukująca w kinie czegoś więcej niż rozrywki, tak jak cały festiwal łagowski jest jedną z ostatnich redut obrony kina artystycznego.
Łagowska konfrontacja różnych kultur, tak często w przeszłości nie tylko obcych sobie, ale i niechętnie do siebie nastawionych, jest bardzo potrzebna i może zrobić wiele dobrego. Idea realizowana przez festiwal w Łagowie znalazła już – z naszą zresztą pomocą – naśladowców poza granicami Polski. W Cottbus, po drugiej stronie granicy, nasi wcześniejsi goście zorganizowali bliźniaczy festiwal (od 1991 roku), o nieco węższej formule, bo ograniczony do debiutów, drugich i trzecich filmów młodych reżyserów. Początkowo korzystali z naszego repertuaru, obecnie – dzięki znacznie większym środkom finansowym – stali się jednym z ważniejszych w Niemczech festiwali filmowych. Podobnie w Třincu, na Zaolziu, powstał (od 1993 roku) po we współpracy z nami przegląd czeskich, słowackich i polskich debiutów filmowych.